Leestijd: 3 minuten

Wie in het hart van Nederland op zoek is naar een toegankelijke duik- of snorkellocatie, kan goed terecht bij de Groene Heuvels in Ewijk in Gelderland. Het is al jarenlang een geliefde duiklocatie voor duikers en snorkelaars van allerlei niveaus. Met een parcours langs leuke objecten, waterplanten in de zomer en een platform op diepte is er voor ieder wat wils op deze stek. De plas is ook bekend van de vondst van de kiezen van een wolharige mannetjesmammoet, die daar 38.900 jaar geleden stierf.

Als we aankomen bij Leisure Lands, is het even uitvogelen welke kant we nemen vandaag bij deze plas. De Groene Heuvels is geschikt voor zowel beginnende als gevorderde duikers en heeft verschillende plekken waar je het water in kan vanaf de parkeerplaatsen A, B en C op het terrein. Aangezien het heel erg vroeg in het seizoen is én we op een doordeweekse dag duiken is het bijna leeg. Een paar mensen met een hond, een paar mensen aan het werk, op een zomerse dag, weten we, ziet het er hier heel anders uit.

 

Ook deze zomer organiseert de NOB weer snorkeldagen, leuk voor jong en oud! Dit is op zaterdag 18 juli in Bussloo en zondag 9 augustus bij de Groene Heuvels. Geef je op via www.onderwatersport.org.

 

Het zicht in de plas is vaak redelijk goed, zelfs met waterrecreatie in de zomer kun je rekenen op een zicht van twee tot vijf meter. We hebben onze zinnen nu gezet op de verschillende wrakjes rond de 10 meter diepte dus we kiezen er voor om langs de kant bij parkeerplaats C (vanaf de steiger bij het Paviljoen mag je niet duiken) het water in te lopen en de lijn op te zoeken die ons daar heen moet brengen. Dat gaat simpel. Afdalen, lijn vinden en volgen. Moeilijker wordt het niet. Op sommige plekken hangt zelfs een ‘richtingaanwijzer’.

 

Onder de oppervlakte: flora en fauna

Onder water is deze duikstek per seizoen heel verschillend van karakter. In de winter en het voorjaar is het er misschien wat kaal en leeg, wat als voordeel heeft dat we de onderwaterheuvels heel goed zien. We zien al wel wat groen uit de bodem komen. Als je van biologie houdt, is het een leuke stek om gedurende het jaar de ontwikkeling in het onderwaterleven te zien veranderen en zich aan te zien passen aan het jaargetijde. In de zomermaanden staat het ondiepere deel vol met waterplanten tot meer dan tien meter diep. Deze begroeiing is ook een schuilplaats en jachtgebied voor veel vis. Lekker struinen en op zoek naar leven tussen de wieren en planten: voor flinke karpers, snoeken, baarzen, zoetwaterkreeften of zelfs palingen.

 

Wrakken, objecten en het parcours

Nu in het voorjaar zijn de wrakjes en objecten die je tegenkomt leuk om te bekijken. Je vindt ze langs een ‘parcours’. Alle attributen zijn onderling met een lijn verbonden. Op de bodem bij parkeerplaats A ligt een houten wrak van ongeveer acht meter, en op zes à zeven meter diepte een autowrak. Daarnaast zijn er kooien en andere kunstmatige structuren geplaatst die als baken dienen. Er liggen ook twee wrakjes op gemiddeld tien meter diepte. Als je lekker doorzwemt kan je overal komen in een duik. Het diepteplatform op 23 meter is ook via lijnen bereikbaar vanuit drie richtingen. Wie nog dieper wil gaan: de maximale duikdiepte bedraagt 28 meter.

 

Parkeren, eten en de rest

Het recreatiegebied waar deze stek bijhoort – Leisure Lands – biedt veel mogelijkheden, niet alleen voor duikers is het leuk. Je kan hier door de plantengroei in de zomer ook snorkelend op zoek naar allerlei leven tussen het groen. Maar je kan er ook gewoon zwemmen, zonnen op de ligweiden, spelen op de speeltoestellen voor kinderen, eten en drinken. Naast activiteiten in het water, zijn er ook genoeg andere recreatiemogelijkheden: je kunt er kanovaren, paintballen en klauteren in het klimpark.

Voor eten en drinken kan je terecht bij Vakantiepark ‘t Broeckhuys, of je steekt je eigen barbecue aan. Je vindt op het terrein speciale barbecueplekken. Daar staan vaste barbecues of stevige stenen blokken waar je je eigen barbecue veilig op kwijt kunt. Bij de Groene Heuvels is parkeren goed geregeld. Toegang is vrij, maar je betaalt parkeerkosten (7 euro per auto in de zomermaanden). De parkeerplaats is open tot 22 uur. Nachtduiken kan, maar dit moet je één dag van tevoren melden via info@leisurelands.nl.

www.leisurelands.nl